Okosnak lenni azért jó, mert egy csomó felesleges dologra is jut agykapacitás

Nemrég olvastam a szülinap-paradoxonról: ha 23 ember van egy szobában, 50% az esélye, hogy legalább kettőnek ugyanaz a szülinapja, ha pedig 57-en vannak, az esély 99%.

Eszembe jutott, hogy ugyanez vajon telefonszámokkal is létezik-e. 291 szám van elmentve a névjegyzékemben. Ha elkezdek beírni egy újat, feldobja, hogy kinek a száma kezdődik ugyanúgy.

Összesen 12 754 584 magyarországi telefonszám létezhet. Ha csak a körzetszám és az első 3 számjegy azonos, akkor is 1944 variációról beszélünk. Mekkora az esélye annak, hogy egy találomra beírt szám ugyanebbe az 1944-esbe tartozik, mint a már benne lévő 291 közül valamelyik?

És vajon mi a magyarázata? Lehetne mondani, hogy a barátok között van valamiféle asztrológiai egybeesés, ezért ha önként jöttek össze, akkor nagyobb az esélye az azonos szülinapnak. Na de állítólag random összeterelt emberekkel is működik! A telefonszámoknál valami olyasmiről lehet szó, hogy azok aztán tényleg véletlenszerűek, és pont mindenkinek van annyi különbözőképpen kezdődő számú ismerőse, hogy elérje a statisztikai ingerküszöböt a "jé, már van ilyen" érzés.

Lehetne ebből alkalmazást csinálni: ismerősök telefonszámának numerológiai elemzése. Úgyis ilyesmikkel tömik tele az okostelefonok felesleges kapacitását. Hogy miért jó mégis? Ugyanazért, mint mensásnak lenni: amikor helyzet van, van mit mozgósítani, egyébként pedig hülyeségekkel is elfoglalja magát az M-ber.

A jogokat megtartjuk magunknak Lelke: Raya • Külcsín: Studio1 • Hálótárs: Netstudio