Maslow-piramis

Minden kommunikáció szakos unalomig ismeri a Maslow-piramist. Nincs köze az egyiptomiakhoz, sem az inkákhoz, vagy tudom is én, kik szoktak volt piramist építeni, ezek után már ebben sem lehet biztos az ember.

 Maslow szükséglet-piramisa angolul

Én is tanultam ezt, kismillió tárgyból, érdekes, hogy bár 38 éve írta le Maslow bácsi, még mindig aktuálisnak tartják abban a szakmában is (reklám), ahol ugyan évezredek óta azonos törvényszerűségek alapján manipulálják a népet, csak a modellek és elnevezések változnak, de azok baromi gyorsan...

Nem kommunikáció szakosoknak: a Maslow-piramis a szükségletek egymásra épülését mutatja be. Amíg az alacsonyabb szinten lévő szükségleteid nincsenek kielégítve, addig nem tudsz továbblépni, vagyis nem leszel igazán motivált a magasabb szintű célok elérésére.

A szintek, alulról:

1. Fiziológiai szükségletek, úgy mint levegő, kaja-pia-nő, alvás stb. Mondjuk az ábrával ellentétben szerintem a jó szex feljebbi szintekre is átnyúlik. Hát legalább az érzelmi kötődésig, nem?

2. Biztonság

3. Érzelmi kötődés, valahová tartozás

4. Megbecsülés

5. Kognitív szükségletek: gondolkodás, megismerés, tanulás, megértés

(6. Esztétikai szükségletek: kultúra.)

(7. Önmegvalósítás)

Az utolsó kettő az eredeti ábrában nem szerepelt, azért tették hozzá, mert a mai embernek, legalábbis annak, aki a reklámok célpontja, kevés teendője van az alacsonyabb szinteken, úgyhogy ezért mondja a Sör: "Annyi a világ, amennyit beletöltesz", az Arckrém: "A szépség szabadság", a Sportruha: "Just do it", a Víz: "Az ártatlanság íze". Nem azért választod ezt a vizet vagy sört, mert szomjas vagy, hanem mert azzal fejezed ki önmagad (ciki is lenne Paris Hiltonnak Mizse márkájú vizet kortyolgatni, neki még a kutyusa is drágaköves Eviant kap!).

No de nem akarom lezülleszteni ezt a szép elméletet. Én ugyanis egészen tegnapig csak a reklám kontextusában gondoltam erre az egészre, viszont tegnap kezembe került egy kóbor Nők Lapja, ahol Vekerdy írt egy keveset erről. Sose gondoltam, hogy a gyereknevelésben is közrejátszik (persze a "minden mindennel összefügg világban" miért ne játszana?), de most, hogy így belegondolok...

Például mindig mondják, hogy az elvált szülők gyereke rosszabbul fog tanulni. Nem azért van ez, mert a biztonságérzete megrendült, és amíg nem áll helyre, addig baromira nem érdeklik a tanulmányai?

És az újgazdag felesége, akinek hiába adnak pénzt, amíg az érzelmi kötődés hibádzik mögüle, nem tud nekiállni önmegvalósítani (még ha ez ki is merülne a szolárium és a műkörmös gyakori látogatásában)?

És hogy a "panelproli", aki megélhetési spórolást végez szabadidejében, nem fog érdeklődni a kultúra meg az EU nyújtotta lehetőségek iránt? És ki is mondja ezt, igaz, nem úgy, hogy Maslow-piramis, hanem úgy, hogy fontossági sorrend.

Itt véget is ér a bölcselkedésem, ugyanis saját tapasztalatként ennek csak az ellenkezőjéről tudok beszámolni. Sok mensással ellentétben én nem voltam "dafke kettes" tanuló, mindig szerettem, ha elismernek, mindig jó kislány voltam (na jó, egészen a legutóbbi időkig). Ebben biztos szerepe van Jóanyámnak, aki ezerrel pakolta alám a piramis építőköveit, tökéletesen megvolt az összes szint. Jól megdolgozott vele, és ki tudja, megérte-e: így felnőttkorom küszöbén nem azzal vagyok elfoglalva, hogy diákmunkából meg diákhitelből megteremtem magamnak a biztonságot, miközben ezerrel próbálok valakihez (bárkihez?) kötődni. Pontosan: önző kis önmegvalósító picsa lettem.

(Különben meg ki nem állhatom ezt a szót: "önmegvalósítás". Ameddig át nem esem rajta, addig valótlan vagyok? És Nofra is valótlan? Vagy nem? Akkor én valótlant állítok?)

 

A jogokat megtartjuk magunknak Lelke: Raya • Külcsín: Studio1 • Hálótárs: Netstudio